Natúrparki Élményjátékok – Veronika Schacht beszámolója

2022. december 7-én került sor a PUREGREEN projekt keretében egy magyarországi osztálykirándulásra. Az NMS Rechnitz natúrpark iskola diákjai busszal érkeztek a 20 percre lévő öko Bersek József Általános Iskolába, hogy részt vegyenek a Natúrparki Élményjátékok című rendezvényen.

A programot Balázs Bori és Illés Péter magyar kollégák tervezték, az osztrák és a magyarországi gyerekek erdei ismeretterjesztő játékokon keresztül találkoztak és ismerkedtek egymással. A rendezvény két nyelven zajlott, és egy rövid köszöntő után indult is a játék – az iskola udvarán „erdei hálózatot” szőttek, az erdő ökológiai kapcsolatait a játékosok által feszített zsinór képviselte. Ezt követte egy szünet uzsonnával – természetesen teljesen a “zero waste” jegyében – eldobható edények és csomagolóanyagok nélkül. Az ellátáshoz szükséges ital adagolót, poharakat és tányérokat is elektromos teherbiciklivel szállították. Miután jóllaktak és felmelegedtek, a gyerekek, a tanárok és a natúrpark dolgozói kapták is a következő feladatot: mindenki kézhez kapott egy-egy puzzle darabot, és el kellett jutnia a csoportjához – így alakultak csoportok a további feladat-állomásokra: állat- és madárhangfelismerés, natúrpark-kvíz, vagy zsákbamacska, amiben az erdőből származó tárgyakat tapinthatták és találhatták ki a gyerekek.

Megoldások megbeszélése után ismét kimentünk a szabadba és egy csoportdinamikus játékot próbáltunk ki, illetve természetes anyagokból készült mandalákat készítettünk. A két magyarországi és osztrák osztály végül elismerő oklevelet kapott, mint lelkes természetbarátok.

Veronika Schacht

Biodiverzitás-szakértő a Naturpark Geschriebenstein-Irottkö-nél