A kevesebb zöldebb! Elindul a TinyGreen projekt.

A kevesebb zöldebb! A klímaváltozás itt van velünk, meg kell tanulnunk alkalmazkodni hozzá, és életmódváltással segíteni, hogy minél kevésbé romoljon tovább a helyzet, de közben egy jól létben élhessünk itt, az osztrák magyar határrégióban.

Lehetetlen? Nem. A gondolkodásunkon kell változtatni. A rugalmas és (környezet) tudatos gondolkodás az alapja a probléma kezelésének.

A TinyGreen projektben  – kis léptékben – ezt próbáljuk segíteni. Kisközösségi, mikroközösségi és egyéni szinten.

A klímaváltozáshoz való alkalmazkodás és az ellenálló képesség javítása érdekében a tudatos életmód elterjesztése létfontosságú!

A túlfogyasztás, a környezetet túlterhelő életmód és a természettől eltávolodott életforma magasan tartja a stressz szintet, a természeti folyamatok és értékek “nem ismerete” miatt a környezettudatosság távol áll az emberek gondolkodásától.

A klímaváltozás miatti életmódváltást az emberek nagy része úgy éli meg, hogy le kell mondania az élet élvezetéről, rosszabb élete lesz. Ez negatív érzéssel jár, ami miatt a „már úgyis mindegy” hozzáállás a „nemcselekvés” útján tartja az érintettet.

Projektünkben aktív módon segítjük a klímatudatos (zöld) életmódváltást. Tulajdonképpen a katalizátor szerepét látjuk el.

Gyakorlati tapasztalatokkal, zöldítő élményprogramokkal, közösségi megosztáson alapuló kezdeményezéssel, példamutatással generáljuk a szemléletváltást, a klímatudatos cselekedetek hétköznapi átvételét.

TUDTAD?

A globális túlfogyasztás napja, nemzetközi nevén az „Earth Overshoot Day” (EOD) egy naptári nap az adott évben, mely napon az emberiség természeti erőforrás felhasználása eléri azt a mennyiséget, melyet a Föld abban az évben regenerálni képes.

Ha ez a nap nem az év végére esik, akkor túlfogyasztunk. A globális túlfogyasztás napja 2023-ban augusztus 2-ára esett. Ausztriában április 6. Magyarországon május 30. volt ez az időpont.

A környezetet terhelő túlfogyasztásban tehát mindkét ország az átlagnál nagyobb terhet rak a Földre. Az elmúlt 50 évben az emberiség folyamatosan túlfogyasztott. Az ökológiai túlfogyasztás azonban korlátozott ideig lehetséges, egy idő után súlyosan degradálódik a természet, sőt, akár olyan szinten
össze is omolhat, ami az emberiség és a jelenlegi ökoszisztéma számára hatalmas veszélyt jelent. A túlfogyasztás napja figyelemfelkeltő.

Megpróbál rávilágítani arra, hogy egyéni, nemzeti és globális szinten is lépéseket kell tennünk.

Csökkentenünk kell fogyasztásunkat, lelassítanunk az éghajlatváltozást, abbahagyni a bolygó károsítását és kizsákmányolását, rá kell lépnünk a fenntarthatóság útjára a saját jövőnk és a fiatal generáció érdekében.

A szemléletváltáshoz szükséges tudásátadást leginkább helyi szervezeteken keresztül lehet eljuttatni az emberekhez.

A klímaváltozás lassítása érdekében a környezeti terhelés megállításához/mérsékléséhez létfontosságúak a magasabb szintű gazdasági döntések (pl. környezettudatos csomagolóanyagok stb.). Nem terhelhető ugyanakkor a felelősség az egyénre. Az EU szintű, az országos és régiós intézkedések mellett viszont fontos elem az egyén választása.

Az emberek ugyanakkor még kevéssé ismerik fel a saját döntéseik súlyát.

Az egyéni szintről induló szemléletváltoztatás fontos, de a folyamatot segíteni kell közösen, a határ mindkét oldalán.

Szükség van olyan programok indukálására, melyek megmutatnak egy másik szemléletmódot, hogy rájöjjenek egyre többen, az emberi “jól lét” nem a fogyasztói társadalom alapjain nyugszik.

Ezt számos kutatás kimutatta, de a hétköznapi életbe való átvitel, a tudatosítás még kevés helyen valósult meg. E feladatot leginkább a nonprofit szervezetek tudják felvállalni, hogy aztán a hatás továbbgyűrűzzön az egyéneken és mikroközösségeken át a lakosság nagyobb részéhez.

Ha szívesen csatlakoznál projektünkhöz jelentkezz a koromzita@naturpark.hu e-mail címen. Egy személyes találkozón való beszélgetés során biztos megtaláljuk azt a területet amit szívesen csinálnál!

Szeretettel és nyitottsággal várunk!

 

HKZ